Ana içeriğe atla
Ana Sayfa
<< TÜM PROJELER

Çevrimiçi Eğitim: Hak Savunucuları İçin Belgeleme

Başlangıç Tarihi: 15.02.2019

Bitiş Tarihi: 01.01.2020

Web Sayfası: https://www.youtube.com/playlist?list=PLrm3OCq8pLLPy4EWzKMywtarYE6s-xyvr

Hedef

Bu çalışma kapsamında online bir eğitim modülü olarak ağır insan hakları ihlallerinin belgelenmesinin temel ilkelerini, yöntem ve kurallarını, hukuksal belgeleme alanının temel bilgilerini anlattığımız 8 bölümlük bir video serisi hazırladık.  Hak savunucuları için hazırladığımız bu video serisinde belgeleme faaliyetlerinin temel konularına ve sorun alanlarına değinilerek daha derin ve nitelikli tartışmalar için bir başlangıç noktası oluşturmayı hedefliyoruz.

Gerekçe

Geçmişte ya da güncel olarak yaşanan insan hakkı ihlalleri ile hesaplaşma, bu ihlallerin tekrar yaşanmaması için mücadele etme çabaları, temel olarak, ihlallerle ilgili yapılan belgeleme çalışmalarına dayanır. Belgeleme çalışmalarının böylesi zorlu bir mücadeleye dayanak oluşturabilmesi için belli standartlara uygun, güvenilir, önyargısız tarafsız ve objektif olarak yapılmış olmaları elzemdir.

Hakikat Adalet Hafıza Merkezi olarak ağır insan hakkı ihlalleriyle ilgili uluslararası standartlara uygun belgeleme çalışması yürütmenin önemine inanarak kurulduğu günden itibaren bu alanda yapılan tartışmaları izlemeye ve benzer çalışmalar yapan kurumlarla ilişki içinde hareket etmeye özen gösteriyoruz. Bir süredir de bu alandaki birikimimizi ilgili paydaşların faydalanabileceği şekilde nasıl paylaşabileceğimiz üzerine düşünüyoruz. Hak Savunucuları için Belgeleme başlıklı bu video serisini işte böyle bir düşünme ve çalışma sürecinin parçası olarak ürettik. 

Videolar

Bir Mücadele Alanı Olarak “Hakikat”: Tanıklık, Belgeleme ve Telafi Üzerine Düşünmek.

Belgeleme Çalışmalarını Bağlamına Yerleştirmek: Sınırlar, Farklı Kullanımlar ve Önemli Tartışmalar.

Öncesi ve Sonrasıyla “Sahaya Çıkmak”. 

Veriyi İşlemek: Kaydetme, Tasnif Etme, Doğrulama. 

“Arşiv Humması”: Veriyi Arşivlemenin Farklı Yolları. 

Yargı Alanını Zorlamak: Hukuksal Belgeleme. 

Belgelemenin Sınırını Hukukla Çizmek: Tanımlar, Kavramlar, Sınıflandırmalar. 

Hukuksal Belgeleme: Uygulama Çalışması.                      

Belgeleme alanında seçilmiş temel kaynak metinler.