Ana içeriğe atla
Ana Sayfa
<< TÜM PROJELER

Bûka Baranê: Gökkuşağının Peşindeki Çocuklar

Başlangıç Tarihi: 01.04.2013

Bitiş Tarihi: 01.01.2015

Web Sayfası: https://www.bukabarane.com/

"Bûka Baranê", Hafıza Merkezi’nin yapımını üstlendiği 2013 tarihli bir belgesel projesidir.  

Konu

Bir ilkokul fotoğrafından hareket eden belgeselde, Yüksekova’nın bir köyünde bir ilkokul fotoğrafında poz veren çocukların çoğu yaklaşık 25 yıl sonra aynı köyde bir düğün için bir araya geliyor. Onlar düğün için hazırlanırken biz de bu çocuklardan onunun 90’lı ve 2000’li yıllar boyunca yaşadıklarına tanıklık ediyoruz. 

Bukâ Baranê, savaşın gündelik hayatın bir parçası haline geldiği bir bölgedeki bir köyde büyüyen çocukların hikâyesine odaklanıyor. Aynı zamanda, Türkiye’nin yaklaşık 30 yıldır yaşadığı savaşın da hikâyesine. Belgesel bu süreçte sıradan insanların yaşadıkları temelinde barışa olan özlemi dile getiriyor.

Bağlam 

Hafıza Merkezi, kuruluş yıllarında ağırlıklı olarak Türkiye’de zorla kaybedilenlerin belgelenmesi ve bu alandaki hukuki mücadele konuları üzerinde çalıştı. Yürüttüğümüz belgeleme faaliyetleri bize özellikle 90’lı yıllarda kaybetmenin bir strateji olarak uygulandığını ortaya koyuyor. Ağırlıklı olarak PKK ile savaşta gündeme gelen bu uygulamanın kurbanları sivil halktan.

Hafıza Merkezi, yaşananlara tanıklık etmek için savaşın gündelik hayatın bir parçası olarak yaşandığı bölgede bir köyde, 90’lı yılların başında çekilen bir ilkokul sınıf fotoğrafının belgeselini yaparak, fotoğraftaki çocukların tanıklıklarıyla savaşın son 20 yılına ışık tutmak istedi. Böylece meseleyi duygular ve deneyimler üzerinden de anlatmayı amaçladı. 

Künye

Hafıza Merkezi adına yapımcılığını Murat Çelikkan’ın yürüttüğü filmin yönetmeni Dilek Gökçin. Metin yazarlığını İrfan Aktan, müziklerini Ulaş Özdemir’in yaptığı Bûka Baranê, ilk gösterimini İstanbul Film Festivali kapsamında Pera Müzesi’nde yaptı. 

 Filmin tamamını izlemek için tıklayın
►  Filmin websitesinden filmle ilgili künye, gösterim bilgileri ve diğer detayları bulabilirsiniz.